RPMX 3/16/14 Results

Raceway Park 3/16/14

125 2 Stroke:      1. Nate Gorman (Hon);    2. Joe Pietraszewski (Yam);    3. Jason Unanue (Suz);    4. Justin Tompkins (Yam);    5. Ayden Nyland (Yam);
25+ Amateur “B”:      1. Robert Kirchlofer (Hon);    2. Peter Cook (Suz);    3. Steven Lewis Jr (Ktm);    4. Samantha Fritz (Hon);    5. Richard Jacobs (Hon);
25+ Expert “A”:      1. James Henshaw (Hon);    2. Kc Pfister (Hon);    3. Brian Smith (Suz);    4. Frank Eckel (Yam);    5. Steve Moquin (Kaw);
25+ Novice “C”:      1. Jamie Greene (Yam);    2. Vinny Granuzio (Hon);    3. Antonio Dacruz (Kaw);    4. Jeff Pate (Yam);    5. Jonathan Shura (Hon);
250 Amatuer  “B”:      1. Kyle Bushee (Yam);    2. Joseph Tait (Yam);    3. Cole Schilling (Hon);    4. Jake Impons (Hon);    5. Tyler Betsch (Suz);
250 Novice “C”:      1. Nate Gorman (Hon);    2. Alec Wademan (Suz);    3. Arthur Stryker (Hon);    4. Kory Hill (Suz);    5. Justin Tompkins (Yam);
250 Pro/Expert “A”:      1. Robert Piazza (Hon);    2. Michael Pettit (Suz);    3. Joey King (Hon);    4. Richie Trevelise (Hon);    5. Kevin Tompkins (Kaw);
30+ Amateur “B”:      1. Peter Cook (Suz);    2. Frank Shumski (Kaw);    3. Rob Kirkpatrick (Hon);    4. Dylan Montanaro (Kaw);    5. Frederic Lemmerling (Suz);
30+ Novice “C”:      1. Antonio Dacruz (Kaw);    2. Michael Hier (Yam);    3. Vinny Souza (Ktm);    4. Jefferson Espinal (Kaw);    5. Pablo Punzo (Hon);
30+ Vet Expert “A”:      1. Barry Carsten (Suz);    2. Brian Carroll (Kaw);    3. Kc Pfister (Hon);    4. James Mc Ilvaine (Kaw);    5. Brian Smith (Suz);
40+ Senior Amateur “B”:      1. Michael Impons (Hon);    2. Alex Listash (Hon);    3. Chris Woods (Kaw);    4. John Tavernese (Yam);    5. Jack Mattera (Ktm);
40+ Senior Expert “A”:      1. Barry Carsten (Suz);    2. Brian Carroll (Kaw);    3. James Mc Ilvaine (Kaw);    4. Jose Silva (Kaw);    5. Spencer Smith (Suz);
40+ Senior Novice “C”:      1. Mark Taylor (Hon);    2. Jerry Williamson (Ktm);    3. Craig Sullivan (Ktm);    4. Dennis Tavella (Yam);    5. Thomas Gordon (Yam);
45+:      1. Barry Carsten (Suz);    2. Joseph Fritz (Hon);    3. Chris Prenderville (Suz);    4. Michael Lewis (Hon);    5. Tyrone Bapp Sr (Ktm);
50+:      1. Joseph Fritz (Hon);    2. Raymond Desiderio (Kaw);    3. Ken Bordzuk (Yam);    4. Craig Hatch (Hon);    5. Phil Clavarella (Ktm);
50cc 4-6 Stock:      1. Nathan Adkins (Ktm);    2. Robbins Klark (Ktm);    3. William Jordan (Ktm);
50cc 4-8 Oil/Auto/Shifter:      1. Nathan Adkins (Ktm);    2. Bryce Smith (Yam);    3. Grant Getz (Ktm);
50cc 7-8 Stock:      1. Travis Mecking (Ktm);    2. Roman White (Cob);    3. Benjamin Hudson (Cob);    4. Ryan Gribbin (Ktm);    5. Joseph Rainone (Ktm);
50cc Open 4-8:      1. Roman White (Cob);    2. Benjamin Hudson (Cob);    3. Brandon Nolan (Ktm);    4. Ryan Gribbin (Ktm);    5. Mason Haberek (Cob);
65cc 10-11:      1. Ty Mattera (Ktm);    2. Thaddeus Tarbox (Cob);    3. Tyler Kowalski (Cob);    4. Jake Gilbert (Ktm);    5. Zack Smith (Kaw);
65cc 7-9:      1. Chris Sweeney (Cob);    2. Allen Adkins (Ktm);    3. Travis Mecking (Ktm);    4. Joseph Rainone (Ktm);    5. Craig Dunn (Ktm);
85cc 12-15:      1. Brian Borghesani (Suz);    2. Mark Molesky (Kaw);    3. John Pantazes (Kaw);    4. Henry Scheetz Jr (Kaw);    5. Tyler Carr (Hon);
85cc 9-11:      1. Ian Kearon (Kaw);    2. Rob Morgan (Yam);    3. Tyler Pechtel (Kaw);    4. Grant Desiderio (Kaw);    5. Craig Dunn (Ktm);
College Boy (14-24 years):      1. Kevin Tompkins (Kaw);    2. Michael Schalkoff (Kaw);    3. Nate Gorman (Hon);    4. Tyler Betsch (Suz);    5. Tom Giambrone (Suz);
Junior Mini (9-13 years) 2nd:      1. Brian Borghesani (Suz);    2. Frankie Manfredi (Kaw);    3. Karly Morgan (Yam);    4. Alex Orourke (Cob);    5. Ian Kearon (Kaw);
Open Amateur “B”:      1. Cole Schilling (Hon);    2. Jake Impons (Hon);    3. Trent Masterson (Suz);    4. Nick Keefe (Kaw);    5. Collin Macauley (Suz);
Open Expert “A”:      1. Robert Piazza (Hon);    2. Christopher Duymich (Hon);    3. Jacob Hartranft (Suz);    4. Michael Pettit (Suz);    5. Billy Carling (Kaw);
Open Novice “C”:      1. Justin Tompkins (Yam);    2. Alec Wademan (Suz);    3. Brian Engdahl (Kaw);    4. Sean Maurer (Hon);    5. Victor Nikolov (Hon);
Schoolboy 12-16yrs ALL:      1. Kyle Bushee (Yam);    2. Joseph Tait (Yam);    3. Jake Impons (Hon);    4. Nate Gorman (Hon);    5. Michael Arauniue (Suz);
Supermini 12-16:      1. Devin Kusmider (Suz);    2. Henry Howard (Kaw);    3. Will Ballard (Suz);    4. Bryton Carroll (Kaw);    5. John Pantazes (Kaw);
Women (16+up):      1. Samantha Fritz (Hon);    2. Madison Lindeman (Yam);    3. Crystal Laul (Kaw);    4. Deanna Avila (Kaw);    5. Charlotte Van Cott (Ktm);